Nezaradené

Ako vybrať správny typ detskej autosedačky

Výber detskej autosedačky

Na trhu sú k dispozícii sedadlá zmiešanej kategórie 9-36 kg. Aj keď sa zdá, že taký výber detskej autosedačky je z ekonomických dôvodov lepšia, musíme si uvedomiť, že takáto autosedačka sa nehodí pre dieťa tak dobre ako detská autosedačka zo špecifických kategórií. Okrem toho existuje vysoká pravdepodobnosť, že do 10 rokov od používania bude potrebné autosedačku vymeniť z dôvodu zničenia materiálu, a potom finančný aspekt už nie je taký lákavý. A čo viac, sedadlo 9-36 nikdy nebude mať také dobré nastavenie na spanie ako sedadlo 9-18. Aj v tejto kategórii autosedačiek sa pred nákupom oplatí prečítať si výsledky nárazových testov.

Odporúčame autosedačky, ktoré získali v testoch ADAC najmenej 4 hviezdičky. V prípade autosedačiek namontovaných dozadu odporúčame vyberať autosedačky, ktoré sa dajú nastaviť na spánok. To umožňuje dieťaťu zaujať pohodlnejšiu polohu, keď počas cestovania zaspáva. Nevyrábajú sa žiadne sklápacie detské autosedačky, pretože by to malo negatívny vplyv na bezpečnosť malého cestujúceho. Príliš veľký uhol autosedačky smerujúcich dopredu by mohol byť nebezpečný pri zrážke, pretože v takejto situácii máme príliš veľký tlak na rozkrok. Je potrebné venovať pozornosť nastaveniu opierky hlavy. Sedadlo sa potom dá prispôsobiť dieťaťu. Niekedy sa opierka hlavy nastavuje spolu s výškou pásov. Táto možnosť uľahčuje správne umiestnenie a nastavenie.

Detské autosedačky 9-36 kg

Používanie detskej autosedačky

Malo by byť tiež možné odstrániť vrchný poťah pre jeho vyčistenie, ale bez pohybu pásov. Popruh by mal byť trvalo pripevnený k detskej autosedačke. Prečo? Pásy by sa mohli pri praní zdeformovať a pri opätovnom nasadení by ste ich mohli upevniť nesprávne. Čalúnenie sa môže ľahko zašpiniť, pretože deťom pre pokojnú jazdu podávame rôzne maškrty a tyčinky.

Na niektorých sedadlách s hmotnosťou 9 – 18 kg a 9 – 36 kg sa v závislosti od modelu okrem päťbodových bezpečnostných pásov nachádza aj systém ochrany trupu, ktorý zaisťuje maximálnu ochranu dieťaťa. Malo by sa však pamätať na to, že s malým cestujúcim v aute musíme riadiť opatrne a vždy v súlade s predpismi.

Výmena detskej autosedačky

Detská autosedačka by mala byť samozrejme vymenená, keď je dieťa mimo hmotnostnej kategórie modelu. Ďalším dôvodom nahradenia autosedačky väčším sedadlom môže byť skutočnosť, že línia očí dieťaťa je nad líniou opierok hlavy. V tejto kategórii autosedačiek nie je dôvod meniť len vystrčenie hlavy. Negatívny vplyv na bezpečnosť má iba vyčnievanie nad úroveň očí.